Çakralar

dd9fedb8cfc43fbcb3b07d288d50e7b5--chakra-yoga-chakra-art

Sanskritçe’de tekerlek anlamına gelen çakralar, vücudumuzun enerji istasyonlarıdır. Bedenimizde enerji akışını dengeleyen ve yöneten yedi temel çakra bulunur ve bu çakralar hormonal salgı bezleri ile büyük sinir ağlarının üzerinde yer alır. Vücudumuzdaki enerji akışı düzgün olmadığında fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkar. Reiki, yoga ve benzeri çalışmaların en önemli amaçlarından biri de bu enerji akışını dengeli ve doğru hale getirebilmektir.

Vücudumuzdaki yedi temel çakra ve özellikleri şöyle;

  1. Kök Çakra

Omurganın en altında, boşaltım organlarının yer aldığı kasıklar, bağırsaklar ve anüsün birleştiği yerde bulunan kök çakra, kabullenme yeteneğini temsil ederken yaşama isteğimizi ve canlılığımızı destekler. Rengi kırmızıdır. Bu çakrayı tüylerimiz diken diken olduğunda, titreşimde, dengede ve fiziksel olarak zevk alma anında hissedebiliriz. Alışkanlıkların, otomatik davranış ve kalıplaşmış hareketlerimizin merkezidir.  Toprak elementine bağlı olan kök çakra kızma, gücenme ve sertlik gibi duygulardan olumsuz olarak etkilenir.

Kendimizi hayata karşı enerjimiz tükenmiş, kapalı, sürekli hasta ve sinirli hissediyorsak kök çakramız kötü çalışıyor demektir. Reiki ile kök çakramızı dengelediğimizde kendimizi yenilenmiş, güvenli ve yaşama sevincini tekrar kazanmış hissederiz.

  1. Sakral Çakra

Cinsel organlar bölgesinde bulunan sakral çakra yaratıcılığı temsil eder ve kişinin bulunduğu yeri ifade eder. Rengi portakal rengidir. Bağlantılı olduğu element su olan sakral çakra, cinsellik duyumları ile alakalıdır. Aşırı uçlara gitme, suçluluk gibi duygular, adet dönemlerinin sancılı geçmesi, kısırlık, böbrek ve mesane problemleri, yumurtalık kanseri ve hormonal dengesizlikler bu çakranın dengede olmadığının belirtileridir. Reiki ile sakral çakramıza çalıştığımızda ve dengelediğimizde duyumsal yoğunluk, cinsel doyum ve değişimi kabul etme becerilerimiz ortaya çıkar.

  1. Solar Plexus Çakrası

Göbek değilimizin hemen üzerinde yer alan Solar Plexus Çakrası duygusal bedenimizle bağlantılı olup akli ve zihinsel süreçlerimizi dengeler. Kalp ile yakından ilişkili olan bu çakra aynı zamanda hayal gücümüzü tamamlar. Rengi sarıdır. Ateş elementi ile bağlantılı olup dengesiz çalışması durumunda sindirim problemleri, alerjiler, sinir yorgunluğu, şeker hastalığı, kalabalık içinde yalnız hissetme, reddedilme korkusu ve aşırı eleştirel durum ortaya çıkar. Alışkanlıklardan vazgeçme ya da hayallerimizi gerçekleştirme gücümüzü bu çakradan alırız.  Reiki ile solar plexus çakramıza çalıştığımızda daha enerjik olur, çabuk karar verebilir, ruhsal bilgelik kazanır ve gücü baskıcı olmadan kullanabilmeyi öğreniriz.

  1. Kalp Çakrası

Bedenin en güçlü çakrası olan kalp çakrası  göğüslerin tam ortasında timüs bezinin yakınında yer alır. Sevgi ve şefkat duygularımız ile ilgilidir. Fiziksel dünyadaki davranışlarımızın merkezi olan kalp çakrasının rengi yeşil ve pembedir. Hava elementine bağlı olan kalp çakrası uyumsuz olduğunda nefes ile ilgili sıkıntılar, bağımlılıklar, yalnızlık korkusu, aldatılma korkusu yaşanabilir. Kalp çakrası yukarıdaki ruhani enerjiler ile aşağıdaki topraklanma enerjilerinin bağlanma noktasıdır. Reiki ile kalp çakramıza çalıştığımızda ve onu düzenli çalışır hale getirdiğimizde arkadaş canlısı, şefkatli, empati yeteneğine sahip sevgi dolu biri haline geliriz.

  1. Boğaz Çakrası

Boğazımızın üstünde köprücük kemiği ile gırtlak arasında yer alan boğaz çakrası iletişim ve ifade gücü ile ilintilidir. Dürüstlük yeteneğini barındıran boğaz çakrasının rengi mavidir. Kişinin kendini anlaması ve gerçek sesini duyması için bu çakranın uyarılması gerekir. Boğaz çakrasının dengesiz çalıştığı durumlarda yemek borusu ile ilgili hastalıklar, kısık ses, tiroit hastalıkları, boğaz ve kulak enfeksiyonları ile yalan söyleme, inkar ve sert mizaç durumları ortaya çıkar. Dünyaya açılan penceremiz olan boğaz çakrasına Reiki uyguladığımızda ve düzenli çalışır hale getirdiğimizde iletişim gücü kuvvetli, dürüst kişiler olup öz kimliğimize ulaşırız.

  1. Üçüncü Göz Çakrası

İki kaşımızın arasında yer alan üçüncü göz çakrası serotonin hormonunu salgılayan hipofiz bezinin bulunduğu yerdedir. Sezgilerimiz ve hayalgücümüz için gerekli enerjiyi sağlar ve rengi çivit mavisidir. Kendimizi yatıştırmanın ve dikkati toplamanın en kolay yollarından biri bu çakraya yoğunlaşmaktır. Üçüncü göz çakrasının dengesiz çalıştığı durumlarda migren, baş ağrısı, görme bozuklukları, sinirsel rahatsızlıkların yanı sıra zihinsel karmaşa, bunalım, ruhsal gelişimi reddetme ortaya çıkar. Reiki ile üçüncü göz çakrası dengeli hale getirildiğinde duygusal zekamız ve sezgilerimiz güçlenir, istediklerimize ulaşabilmek için gerekli enerjiyi yaratabilir hale geliriz.

  1. Tepe Çakrası

Başımızın tepesinde ortadaki noktada yer alan tepe çakrası beynimizin yanı sıra sinir, iskelet ve dolaşım sistemimizle birlikte tüm bedenimizi etkiler. Mor renkteki tepe çakrası bilgelimizin ve ruhsal bütünlüğümüzün gelişmesi ile anlayışlılığımızın artması için gerekli olan enerjiyi sağlar. Tepe çakrası dengesiz ya da kapalı ise kişi ruhsal olarak dengede değildir, depresif bir ruh hali içinde bulunabilir ve ruhsallığı kabul etmeme yönünde eğilim gösterir. Tepe çakrasının Reiki ile dengeli çalışmasını sağladığımızda her şeyle birlik olma duygusu gelişir, egolardan arınır, evrenle uyum sağlamaya ve ruhsal aydınlanma yaşamaya başlarız.