Reiki Tarihçesi

3c1d220103a77a2787797fd512e5d539

Kökeni çok eski tarihlere dayanan Reiki, 1900 yılların başında Mikao Usui tarafından tekrar ortaya çıkarılmış olan bir şifa sistemidir.

Dr. Mikao Usui 1865 yılında Japonya’da doğmuştur. Reiki enerjisi ile tanışması Kyoto yakınlarındaki Kurama dağında 21 günlük inzivaya çekildiği sırada olmuştur. Yaşadığı bu mistik deneyim sonucunda tanıştığı Reiki enerjisi ile Japonya’yı dolaşıp bir çok insana yardım etmiştir.  1926 yılında vefat edene kadar “Reiki Ryoho Hikkei” el kitabını yazmış ve 1922 yılında Tokyo’da ”Usui Reiki Ryoho Gakkai” kliniğini kurmuştur.

Mikao Usui’nin ölümünden sonra Reiki’nin yayılmasını sağlayan Usui’nin öğrencisi Chujiro Hayashi’de Tokyo’da bir klinik açar ve burada öğretmenler yetiştirir. Hayashi’nin kliniğine tedavi olmaya gelen Hawoya Takata bu merkezde  ruhsal, zihinsel ve fiziksel şifa bulur. Takata yaşadıklarından etkilenerek Reiki hocası olur ve birkaç yıl sonra Hawaiye döner. Takata, Reiki’nin batıda yayılmasına neden olan kişidir. 1970’li yıllardan itibaren yirmi iki kişiyi öğretmen olarak yetiştirdikten sonra, 1980’de aramızdan ayrılmıştır. Batıdaki Reiki pratisyenlerinin büyük çoğunluğu bu yirmi iki kişinin öğrencileridir ve hepsi Takata’ya, Hayashi’ye ve Usui’ye bağladırlar.